Post Single Page

Skarpeta w sandale działa jak kondom

admin

In Walat Kontra Posted

Walat kontra Leń

Iława. Do stolika dosiada się właściciel hotelu. Podaje mi masło. Ponoć nawet lepsi barmani kradną mu whisky. – Każdy chce godnie żyć – tłumaczy. W piwnicy jest shisha bar, gotuje Włoch, a masują mieszkanki Tybetu i Indii. Polski kebab to za mało.

Skarpeta w sandale działa jak kondom

Jeżeli wątpisz w moc opery i gokartów, a samotny spacer po supermarkacie przestał działać, czas na spakowanie walizki. Hotele pięciogwiazdkowe to współczesna poradnia psychologiczna. Pakiet dla młodych? Wizualizacja szczęścia. Chodzisz po korytarzach i patrzysz na ludzi, których kiedyś masz zastąpić. Widzisz, co piją prezesi, jak pływają ich żony. Potem śledzisz, gdy one przejmują kontrolę nad piciem, a oni topią się w brodziku dla dzieci. Na śniadanie mają sadzone, a pod wieczór dania z grilla. I siedzisz sobie na takim rozgrzanym ruszcie szczęścia i zastanawiasz się czy nadal jesteś po właściwej stronie. Bułgaria nad Wisłą. Do tego zmierzamy? Emeryci na stanowiskach poderwali moje koleżanki, rówieśnicy nadal nie skończyli stażu.

Zwolnij.

Mówi się, że tylko leń może odkryć coś innowacyjnego, bo będzie szukał sposobu na to, aby się nie napracować. To piękne. Czy to jedyny sposób na sukces? Myślę, że równie cenne są kompleksy. To lenistwo i kompleksy wywołują potrzebę zmiany. Mechanizm jest prosty. Lenistwo to selekcjoner – rozróżnia lepsze i gorsze dni, ważne i zbędne książki, wyczuwa odpowiedni nastrój i wybiera tylko właściwe momenty. To lenistwo podejmuje decyzję, z którego spotkania warto zrezygnować, jakiej decyzji nie trzeba podjąć. Lenistwo to władza wykonawcza intuicji. Zgadza się? To teraz kompleks. Niech będzie w liczbie pojedynczej, bo nawet jeden wystarczy, aby zwojować świat. Kompleks wskazuje na cechę, talent, umiejętność, w których musimy się doskonalić.

Przykład?

Chociażby ciało. Jeżeli jest złe, cokolwiek to znaczy, stajemy się specami od kremów, diety, siłowni i maskującej bielizny. Kompleks wiedzy uruchamia syndrom naukowca. Pusty portfel zmusi nas do zmiany zawodu. I teraz najważniejsze – lenistwo i kompleksy działają razem. To lenistwo motywuje nas do radzenia sobie z kompleksem. Czy jest w tym coś więcej niż banał? Nie mam pewności. Ale jestem szczerze zmęczony radami z cyklu „działaj, rusz się, łap okazję”. Mentorzy przekonują – nie narzekaj i ściel łóżko, a tymczasem ludzie bez etatu wyprzedzają nas w kolejce po mięso. Wnoszę o poprawkę do konstytucji. Prezes musi nosić sandały, bo skarpeta działa jak kondom. W innym razie zrodzimy pokolenie z pięknej mamy i ojca bestii. – A najgorsze jest to, że prezesi kradną ręczniki – dodał właściciel.


Walat Kontra to Blog o Pokoleniu Y (1984-1997). Też Ci mówią, że chcesz za dużo? Czytaj poradnik dla milenialsów – demotywacje, detonacje, detox.

Podoba się? Udostępnij tekst lub dołącz do Czytelników newslettera.